O nás

Ahoj! Jmenuju se Zuzka Blažková.

 

Jsem študovaná průmyslová ekoložka, což je obor, který bohužel nikdo moc nezná :) Ale ve zkratce takový průmyslový ekolog řeší souvislosti a vzájemné vlivy mezi společností, životním prostředím a ekonomikou a snaží se pomoci k udržitelnější podobě lidského konání na této planetě. Já se rozhodla jít vlastní cestou a to propagaci myšlenky "méně věcí, více zážitků". Věřím totiž, že klíč ke štěstí člověka a k zdravé planetě leží v bohatství mysli, nikoli v bohatsví materiálním. Nemyslím to nijak šarlatánsky. Myslím to tak, že obvzláště v dnešní uspěchané a globalizované době je snadné podlehnout reklamním vábením, že nás další pár bot, desáté hodinky či další kuchyňský robot učiní spokojenějšími. 

Jsme věčně ve spěchu a stresu, žijeme více online než offline, čas trávíme hodně izolovaně místo v komunitě, jak je to člověku jako sociálnímu tvoru přirozené, pohybujeme se v drtivé většině v budovách a ztrácíme kontakt s přírodou a vnějším prostředím. Skrze mapky - byť to třeba není na první pohled evidentní - se snažím napomoci zpomalení a takovému návratu ke kořenům. Jednak doufám, že může mapa lidem připomínat, že hezčí víkend stráví toulkami po venkově a přírodě něž bloumáním po nákupáku. Druhak také doufám, že s mapami Česka pomohu trochu povzbudit vlastenectví a hrdost na to, co všechno tu máme za bohatství a že když budeme pyšní na vše dobré místo věčného remcání a negativity, bude se nám tu všem žít líp :) S mapou Evropy je to zase o tom, že žijeme na nejpestřejším kontinentě, minimálně co se kultur týče, takže je stále co objevovat a ani nemusíme létat přes půl světa, když se nám zachce exotiky! Ale velkých světaků se mi začlo taky scházet dost na to, abych na jaře 2019 přidala i tu mapu světa!

Díky tomu, že si špendlíčky značíte navštívená místa, tak máte motivaci vyrazit do regionů neprobádaných, objevit nová dobrodružství a nové zážitky. Zároveň si díky slepé mapě i dospělí i dítka lépe pamatují, kde se co nachází. Všichni se pak společně mohou těšit z fotovzpomínek, které by jinak zůstaly pohřbeny v telefonech a foťácích pod nánosy tisíců jiných digitálních stop našich dní.

Zkrátka se snažím nabídnout milou, nápaditou a trvanlivou alternativu k anonymním dekoracím domova z obchodních řetězců. Veškeré procesy a design produktů řeším co nejekologičtěji a co nejlokálněji. Teda "řeším". Spíš "řešíme"! Od podzimu 2018 mi s mapkami začala pomáhat jedna z mých nejlepších kamarádek, báječná Míša Krejčová, takže dále přecházím z jednotného na množné číslo :) Při balení map používáme jako výpň skartovaný papír z firmy ze sousedství, při řezání map dbáme na minimalizaci odřezků, mapy posílám ev jedné krabici a ne jako krabici v krabici, spolupracujeme s českou chráněnou dílnou... prostě všechna rozhodnutí děláme co nejzodpovědněji směrem k zákazníkům a životnímu prostředí. 

Budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o své myšlenky, ať už k mapám či otázkám šetrného životního stylu, ekologického podnikání, přírodních materiálů či vlastenectví a života v Česku. Nebo třeba pošlete obyčejný tip na krásné místo, které jste navštívili, inspirace není nikdy dost!

Díky moc a krásné toulky

Zuzka

korkovemapy@mojecesko.cz

Ve videorozhovoru s mojí oblibenou blogerky Weef, jsme si o podnikání s mapičkamia mém příběhu povídaly na jaře 2018:

 

Moje pravá ruka? Nejlepší tahounka, Míša Krejčová.

Kdo z čtenářů někdy podnikal, asi zná obavu o předávání svého byznysového miminka. Já mám největší štěstí, že se ke mně přidala dlouholetá kamarádka a spolehlivá šikulka Míša Krejčová. Doplňuje krásně moje nedostatky a vím, že mohu odjet třeba na druhý konec světa a přesto bude celý obchůdek fungovat jako po másle. Miška je ta, co pro Vás mapky kompletuje, odesílá balíčky, komunikuje s dílnou, řeší radosti i starosti provozní rutiny a vše potřebné vyřizuje nápaditě, včas a ještě navíc s úsměvem! No prostě poklad, co vám budu povídat.

Kromě orchestrace mapičkového království se Míša věnuje své rodině, budování láskyplného domova a tomu nejdůležitějšímu, co společnost často podceňuje - výchově a vzdělávání budoucích generací! Lepší paní učitelku byste široko daleko jen těžko hledali.

Děkuju a těším se na další společná dobrodružství!

 

215ee1f2-721d-47e6-be4f-87600a9cef43