O mně

Virtuální redaktorka [dále jen VR]:

Zuzko, co na to říká tvoje babička a děda na tohle tvoje podnikání?

Já, Zuzana Cabejšková [dále jen Já]:

Že bych si měla radši zahřívat flek na MŽP nebo na Karlovce. Taková chytrá holka!

VR:

To je pravda, měla bys myslet na důchod. A na mateřskou. A vůbec.

Já:

https://www.youtube.com/watch?v=3O1_3zBUKM8

VR:

Popojedem. Prý miluješ Japonsko?

Já:

 Ach. Občas z toho i myslím na Erica a Old Love.

VR:

A co teda děláš v Česku?

Já:

Mapy. A lásku!

254940_2119389868160_4091178_n

 

Nu, a pro ty, které zajímá můj příběh víc do hloubky:

Buď nabízím videorozhovor od mojí oblibené blogerky Weef, která si se mnou o podnikání a mém příběhu povídala na jaře 2018:

 

Nebo jsem se sama o sobě rozepsala takto:

Jsem študovaná průmyslová ekoložka, což je obor, který bohužel nikdo moc nezná :) Ale ve zkratce takový průmyslový ekolog řeší souvislosti a vzájemné vlivy mezi společností, životním prostředím a ekonomikou a snaží se pomoci k udržitelnější podobě lidského konání na této planetě. Já se rozhodla jít vlastní cestou a to propagaci myšlenky "méně věcí, více zážitků". Věřím totiž, že klíč ke štěstí člověka a k zdravé planetě leží v bohatství mysli, nikoli v bohatsví materiálním. Nemyslím to nijak šarlatánsky. Myslím to tak, že obvzláště v dnešní uspěchané a globalizované době je snadné podlehnout reklamním vábením, že nás další pár bot, desáté hodinky či další kuchyňský robot učiní spokojenějšími. 

Jsme věčně ve spěchu a stresu, žijeme více online než offline, čas trávíme hodně izolovaně místo v komunitě, jak je to člověku jako sociálnímu tvoru přirozené, pohybujeme se v drtivé většině v budovách a ztrácíme kontakt s přírodou a vnějším prostředím. Skrze mapky - byť to třeba není na první pohled evidentní - se snažím napomoci zpomalení a takovému návratu ke kořenům. Jednak doufám, že může mapa lidem připomínat, že hezčí víkend stráví toulkami po venkově a přírodě něž bloumáním po nákupáku. Druhak také doufám, že s mapami Česka pomohu trochu povzbudit vlastenectví a hrdost na to, co všechno tu máme za bohatství a že když budeme pyšní na vše dobré místo věčného remcání a negativity, bude se nám tu všem žít líp :) S mapou Evropy je to zase o tom, že žijeme na nejpestřejším kontinentě, minimálně co se kultur týče, takže je stále co objevovat a ani nemusíme létat přes půl světa, když se nám zachce exotiky!

Díky tomu, že si špendlíčky značíte navštívená místa, tak máte motivaci vyrazit do regionů neprobádaných, objevit nová dobrodružství a nové zážitky. Zároveň si díky slepé mapě i dospělí i dítka lépe pamatují, kde se co nachází. Všichni se pak společně mohou těšit z fotovzpomínek, které by jinak zůstaly pohřbeny v telefonech a foťácích pod nánosy tisíců jiných digitálních stop našich dní.

Zkrátka se snažím nabídnout milou, nápaditou a trvanlivou alternativu k anonymním dekoracím domova z obchodních řetězců. Veškeré procesy a design produktů řeším co nejekologičtěji a co nejlokálněji, proto používám jako výpň skartovaný papír z firmy z mého sousedství, při řezání map dbám na minimalizaci odřezků, mapy posílám v jedné krabici a ne jako krabici v krabici, spolupracuji s místní chráněnou dílnou... prostě všechna rozhodnutí dělám co nejzodpovědněji směrem k zákazníkům a životnímu prostředí. 

Budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o své myšlenky, ať už k mapám či otázkám šetrného životního stylu, ekologického podnikání, přírodních materiálů či vlastenectví a života v Česku. Nebo třeba pošlete obyčejný tip na krásné místo, které jste navštívili, inspirace není nikdy dost!

Díky moc a krásné toulky

Zuzka

zuzana@xploreczechia.com